Naturalny preparat do odkamieniania armatury

12.11.2020

By w pełni oczyścić baterie z kamienia wystarczą dwa składniki. Ocet gospodarczy o stężeniu 14% to doskonały kompan w walce z nieestetycznym kamieniem, który osadza się na bateriach w łazience oraz kuchni.

Woda, z której korzystamy w naszych domach może mieć różną twardość. To właśnie od twardości wody zależne jest to jak szybko będzie się pojawiać kamień na bateriach przy umywalce, zlewie, kabinie prysznicowej czy wannie. Niezależnie jednak od twardości wody, kamień prędzej czy później może mocno nadwyrężyć prezencję chromowanych, niklowanych czy pozłacanych baterii. Choć niepozorne, niewielkich rozmiarów to armatura przykuwa wzrok i poza swoją podstawową funkcją, jest często piękną ozdoba kuchni czy łazienki. Kamień nie jest więc mile widziany. Jak skutecznie się go pozbyć, bez zbędnego i żmudnego ścierania, czasochłonnego mycia? Stwórz własny preparat do odkamieniania armatury!

Naturalne preparaty – efektywne czyszczenie

By w pełni oczyścić baterie z kamienia wystarczą dwa składniki. Ocet gospodarczy o stężeniu 14% to doskonały kompan w walce z nieestetycznym kamieniem, który osadza się na bateriach w łazience oraz kuchni. Po zmieszaniu go z wodą w odpowiedniej proporcji otrzymujemy bezwzględny dla kamienia roztwór. To ocet odpowiada za odkamienianie, poza tym usuwa wapienny osad, niweluje nieprzyjemne zapachy i świetnie czyści różne powierzchnie. Jego zastosowanie jest dość szerokie i poza tym, że usuwa kamień, sprawdza się przy udrażnianiu rur, usuwania plam, płukaniu tkanin czy czyszczeniu sprzętów AGD.

Co jest potrzebne do tego, by zwalczyć kamień?

Do wyprodukowania we własnym zakresie preparatu do odkamieniania armatury wystarczą:

  • 50 ml octu 14% gospodarczego,
  • 20 ml wody,
  • gaza.

Trzy składniki wystarczą by stworzyć bardzo niedrogi i niezwykle skuteczny preparat, dzięki któremu w łatwy i stosunkowo szybki sposób pozbędziemy się z armatury niepożądanego kamienia.

Preparat do odkamieniania armatury – sposób użycia

Wystarczy wlać ocet do miski i wymieszać go z wodą. Następnie skorzystajmy z gazy. Zamoczmy ją w roztworze i owińmy nią zakamienione miejsce. Gazę pozostawmy na 15 minut, po czym ją zdejmijmy i opłuczmy armaturę ciepłą wodą. W przypadku grubej warstwy kamienia możemy powtarzać czynność aż do skutku. Za każdym kolejnym razem kamień będzie ustępował. By uzyskać jeszcze lepszy efekt nabłyszczmy baterie kropelką oliwy z oliwek.

Naturalny preparat do odkamieniania armatury